Badanie CRP: czy zawsze potrzebujemy antybiotyku?
Niesyty, w Polsce przyjmuje się potężne ilości antybiotyków. W wielu przypadkach można pokusić się o stwierdzenie, ze ludzie wpadli w lekomanię. Myślą, że antybiotyki pomogą im zawsze i naciskają lekarzy na ich przepisanie. Na szczęście zauważa się tendencję do odchodzenia od takiego sposobu myślenia.
Wirusy czy bakterie
Niestety, niewiele osób nie wie, ze zakażenia wirusowego w żadnym razie nie leczy się antybiotykiem. Oprócz tego, że to nic nie pomoże, to może zaszkodzić, znacznie osłabiając organizm zmęczony już toczącą się w nim infekcją. Szkoda, że niektórzy lekarze przepisują antybiotyki na wyrost, a później i tak chory jeszcze raz przychodzi po pomoc z niedoleczoną chorobą. Większość infekcji gardła i ogólnie górnego układu oddechowe, a nawet oskrzeli, często ma podłoże wirusowe, dlatego antybiotyk jest wtedy bezzasadny. Jaki tego skutek? Bakterie tają się lekoodporne i w sytuacji, gdy choroba ma podłoże bakteryjne, organizm sobie zupełnie nie radzi.
Co to jest białko C-reaktywne?
Jeśli dochodzi w organizmie do jakiejś infekcji wirusowej lub bakteryjnej, do krwi wydziela się właśnie białko C-reaktywne (fazy ostrej), które powstaje m.in. w wątrobie. Jego wartość może wzrastać jeszcze przed podniesieniem się wartości OB, zanim pojawią się w organizmie pierwsze symptomy zapalenia. Dlatego też zbadanie jego wartości jest często bardzo pomocne.
Test crp domowy sprawdzian na stężenie białka reaktywnego
W każdej aptece można odstać test, za pomocą którego zrobi się w domowych warunkach test CRP. Oczywiście, można dać się do centrum diagnostycznego, aby badanie to wykonał lekarz, ale z powodzeniem można go zrobić samodzielnie. Jak? To banalnie proste. Wystarczy zakupić szybki półilościowy test diagnostyczny, składający się z dwóch pojemników A i B. Co znajdziesz w opakowaniu z apteki? Probówkę, stojak (w którym ją umieścisz), oraz specjalny roztwór przeznaczony do próbówki (10 kropel). Przed rozpoczęciem badania CRP rękę lub pietę (u dziecka poniżej 1 roku życia) dokładnie umyj mydłem i osusz. Boczną cześć opuszka lub pietę przetrzyj następnie płynem dezynfekującym. po odkręceniu sterylnej nakrętki ustaw głębokość wkłucia i wciskaj do momentu kliknięcia zwalniający przycisk. W celu uzyskania kropli krwi do testu masuj palec w kierunku opuszka, lub lekko uciskaj. Krew pobierz za pomocą mikropipety do zaznaczonego na niej miejsca i wyciśnij do probówki z roztworem, po czym ponownie zassij w celu dobrego wyplukania i wymieszać. Dalsze badanie CRP polega na umieszczeniu 4. kropli krwi w zagłębieniu na kroplomierzu. Następnie przyłóż test i odmierzaj 5. minut, aby uzyskać wynik.
O rozwoju infekcji bakteryjnej u dziecka świadczy zazwyczaj podwyższone CRP do 40 mg/L). Natomiast na możliwe zapalenie bakteryjne może wskazywać uzyskana wartość od 10 do 30 mg/L).
Badanie CRP różnicuje przyczyny zakażeń. Oczywiście, należy obserwować objawy i przedstawić je lekarzowi. Zawyżaj zakażenie wirusowe nie wywołuje dużej gorączki, objawia się bólami brzucha i mięśni, brakiem apetytu i osłabieniem. Tak czy inaczej, trzeba być czujnym i tylko w razie potrzeby wprowadzić do leczenia antybiotykoterapię.
Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.
Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.
Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.
Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.