Jak dbać o stan naszych zębów?

Każdy z nas chce posiadać śnieżnobiały, piękny uśmiech. Czyste i białe zęby niektórzy traktują wręcz jako swoją wizytówkę. Kluczem do tego, aby nasz uśmiech dobrze się prezentował jest stan zdrowia naszych zębów. Podstawą utrzymania ich w dobrej kondycji jest prawidłowa higiena.

Higiena kluczem do sukcesu

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na wygląd naszych zębów jest to, w jaki sposób dbamy o ich higienę. Zęby czyste i zdrowe to zęby dobrze prezentujące się. Najprostszą czynnością zmierzającą do utrzymania naszego uzębienia w dobrej kondycji jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów. Róbmy to przynajmniej dwa razy każdego dnia i co najmniej przez trzy minuty. Jest to absolutne minimum, którego każdy powinien bezwzględnie przestrzegać. Najlepiej jednak, abyśmy myli zęby dokładnie po każdym posiłku. Niwelujemy wtedy powstawanie chorób, takich jak próchnica. Dobrym rozwiązaniem będzie również zrezygnowanie ze spożycia słodyczy – cukier sprzyja bowiem mnożeniu się bakterii w naszej jamie ustnej. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, które jak wiemy są zazwyczaj wielkimi miłośnikami słodkich przekąsek. Ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednim doborze szczoteczki do zębów, a konkretnie włosia, z którego wykonana jest szczoteczka. Dostępne są szczoteczki tzw. miękkie, średnie i twarde. Miękkich powinny używać osoby o wrażliwych dziąsłach. Najczęściej większości osób poleca się szczoteczki o włosiu średnio twardym. Oprócz odpowiedniego szczotkowania zębów warto również je nitkować. Wyposażmy się więc w nić dentystyczną i zadbajmy o higienę przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne, elektryczne czy manualne?

Ważną kwestią jest odpowiedni dobór szczoteczki. Każdy typ szczoteczki posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Jednak tak naprawdę każdą jesteśmy w stanie dobrze dbać o higienę naszych zębów, jeśli tylko prawidłowo jej używamy. Szczoteczki manualne to z pewnością najtańsze rozwiązanie. Należy pamiętać jednak, aby wymieniać je średnio co trzy miesiące, aby nie namnażały się na nich bakterie. Szczoteczka manualna może nie docierać tak dobrze do trudno dostępnych miejsc w naszej jamie ustnej, jak np. szczoteczka elektryczna. Działa ona na zasadzie pulsacyjno-rotacyjnych ruchów. Najbardziej skuteczne jednak w czyszczeniu naszego uzębienia będą szczoteczki soniczne, które emitują ultradźwięki, rozbijające płytkę nazębną. Doskonale poradzą sobie również z usuwaniem bakterii. Szczoteczki soniczne są jednak najczęściej o wiele droższe niż te manualne, czy elektryczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.