Pieprz metystynowy – Historia i pochodzenie

Pieprz metystynowy – Historia i pochodzenie

kava kava polska

Kava kava zwana pieprzem metystynowym (Piper methysticum) należy do rodziny pieprzowatych i jest to krzew lub niskie drzewo. Roślina ta jest dwupienna i wiecznie zielona. Pęd rozgałęzia się monopodialnie. Liście mają krótki ogonek, są owalne i sercowato zakończone, a ich długość może osiągać nawet 25 cm.

Natomiast wiaty mają 1 słupek i są na ogół zebrane w kłosowaty kwiatostan. Owocem jest pestkowiec, który w smaku przypomina pieprz czarny. Obecnym miejscem występowania tego gatunku są wyspy Fidżi, Wanta, Hawaje, Markizy, Samoa. Roślina ma długą tradycję uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku. Jest to typowa roślina Oceanii znana również jako Kava Kava.

Występuje w cienistych lasach Polinezji, Nowej Gwinei, Australii i Mikronezji. Poza tym rejonem, nie występuje nigdzie na świecie. Przypuszcza się na podstawie danych z wykopalisk archeologicznych, że rośliny tej używano już 3600 lat p.n.e.

WŁAŚCIWOŚCI PIEPRZU METYSTYNOWEGO

Kava kava dość znacząco wpływa na nastrój, ponieważ wprowadza w stan lekkiej euforii, zdecydowanie poprawia samopoczucie, a w odpowiednich dawkach również koncentrację! Tu trzeba podkreślić, że jej działanie nie jest psychotyczne, bo jednocześnie wycisza i relaksuje, nie powodując spadku wydajności pracy mózgu. Badania potwierdzają działanie przeciwlękowe, dzięki czemu Kava Kava niekiedy może być świetną alternatywą do leków farmakologicznych, które niestety pozostawiają po sobie różne skutki uboczne. Jeżeli mamy problemy z bezsennością kava kava bardzo nam w tym pomoże. Równie dobra jest w początkowych fazach depresji.

Ponadto, Kava Kava obniża agresję i rozluźnia mięśnie. Dzięki temu warto stosować ją w przewlekłym stresie, kiedy to kortyzol powoduje nerwowość i łatwiejsze wpadanie w złość.

Kava kava wykazuje również działanie:

 • antynowotworowe,
 • diuretyczne,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze.

Obecnie zainteresowanie kavą wiąże się przede wszystkim z jej działaniem psychoaktywnym, które można określić jako odwrotność kofeiny.

Czy występują skutki uboczne?

Dość istotnym skutkiem ubocznym dla osób, które przyjęły zbyt dużą ilość kava kava w bardzo krótkim czasie jest:

 • dezorientacja,
 • problemy z utrzymaniem równowagi,
 • zaburzenia widzenia,
 • nadmierna senność,
 • utrata apetytu,
 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha.

Również może pojawić się suchość i swędzenie skóry, które jednak szybko ustępują. Po spożyciu kava kava odczuwa się mrowienie w ustach, które jednak uznawane jest przez niektórych za przyjemne.

CZY KAVA KAVA JEST W POLSCE LEGALNA?

Ustawa z dnia 20 marca 2009 roku uznała posiadanie kava kava Polska za nielegalne. Kiedy jednak kolejne badania nie potwierdziły szkodliwości tej rośliny Główny Inspektorat Sanitarny usunął ją z listy substancji zakazanych. Obecnie można bez przeszkód zakupić kava kava.

Preparaty zawierające kava kava można kupić w sklepach zielarskich, a także w wielu sklepach internetowych. Przy zakupie nie warto sugerować się niską ceną. Znacznie bezpieczniej jest kupować kava kava od znanych i zaufanych producentów, co zwiększa szanse na nabycie produktu dobrej jakości.

+ posts

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych.

Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom.

Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym.

Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski to ambitny i zmotywowany specjalista od nieruchomości, który zawsze dąży do osiągnięcia najlepszych wyników dla swoich klientów. Jego wykształcenie w dziedzinie zarządzania nieruchomościami oraz wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliły mu zdobyć wiedzę na temat rynku nieruchomości, w tym trendów, wartości, prognoz i procesów transakcyjnych. Łukasz jest znany z pełnego zaangażowania w swoją pracę, co przejawia się w podejściu indywidualnym do każdego klienta. Jego umiejętność słuchania i empatii pozwalają mu zrozumieć potrzeby klientów oraz pomóc w znalezieniu nieruchomości, która najlepiej odpowiada ich wymaganiom. Jako specjalista od nieruchomości, Łukasz Zalewski jest ekspertem w dziedzinie wartościowania nieruchomości oraz skutecznych strategii marketingowych. Jego zdolność do negocjacji i rozwiązywania trudnych sytuacji dają mu przewagę w procesie transakcyjnym. Poza pracą, Łukasz pasjonuje się sportem oraz podróżami, co pozwala mu zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Jest także aktywny w lokalnej społeczności i angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *